Legendy 

            Legenda o Kraku  i smoku wawelskim

   
Kraków swoją nazwę wziął od imienia dobrego księcia Kraka, który rządził w małym grodzie nad Wisłą. Niestety,  pewnego dnia pod wawelskim wzgórzem zamieszkał smok pożerający bydło, owce, a nawet ludzi. Nikomu nie udawało się go zabić. Bardzo to martwiło księcia. Na szczęście na wspaniały plan wpadł szewczyk   Skuba. Podrzucił smokowi wypchanego siarką barana. Po zjedzeniu go smokowi zachciało się straszliwie pić. Pił długo, ale nie mógł ugasić pragnienia. Stawał się coraz grubszy i grubszy- aż pękł! Na pamiątkę tego wydarzenia przed Smoczą Jamą znajduje się ziejący ogniem pomnik smoka. 
    Istnieje też inne zakończenie tej legendy. Według niej smoka zabił właśnie Krak po długiej walce. 
Mieszkańcy grodu po śmierci mądrego księcia Kraka usypali mu kopiec z ziemi. Później powstały jeszcze inne kopce. 

 

                              Legenda o hejnale

    W 1240 r. Tatarzy napadli na Kraków. Podobno strażnik z wieży kościoła Mariackiego dostrzegł wrogów i zaczął grać sygnał alarmowy. Strzała tatarska ugodziła go w szyję i hejnał urwał się. Mieszkańcy jednak zostali ostrzeżeni i na pamiątkę tego wydarzenia grany do dzisiaj hejnał z wieży Mariackiej kończy się w tym samym miejscu. Ponadto o godzinie 12 w południe jest transmitowany przez radio i można go usłyszeć w całej Polsce. 

Więcej o hejnale dowiesz się z:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hejna%C5%82_mariacki

Możesz też posłuchać hejnału i zobaczyć widoki Krakowa z kamery internetowej
 
https://www.webcamera.pl/kategoria,krakow

 

                                        Historia

        Początki osadnictwa sięgają 50 tysięcy lat wstecz. Ślady dotyczą głównie wawelskiego wzgórza, które otoczone rozlewiskami Wisły było dobrym miejscem  do obrony. Osada ta została włączona w 990 roku do państwa polskiego przez Mieszka I. W 1038 r. dotychczasowa stolica- Gniezno zostaje spalone przez Czechów i książę Kazimierz I Odnowiciel przenosi stolicę do Krakowa. 
    W XIII w. Kraków został zniszczony w czasie najazdu Tatarów. Po nim zaczęto wznosić mury obronne, których budowę ukończono w 1498r. Pierwszym koronowanym w katedrze na Wawelu był Władysław Łokietek, było to w 1320r. 
    W 1364 r. król Kazimierz III Wielki założył w Krakowie pierwszą w Polsce wyższą uczelnię- Akademię Krakowską (obecnie Uniwersytet Jagielloński).
    Miasto pozostało stolicą do końca XVI w. Są tu bardzo ważne zabytki- zabytkowy zespół na Wawelu  z katedrą, w której znajdują się groby królów Polski. Tu w czasie ważnych dla państwa uroczystości bije Dzwon Zygmunta. W kościele Mariackim znajduje się ołtarz wyrzeźbiony przez Wita Stwosza. Z wieży tej świątyni można co godzinę usłyszeć słynny hejnał.
 

 

                                Linki do ciekawych miejsc

 Herb Krakowa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Krakowa

Pocztówki, Lajkonik, Smok z Krakowa znajdziesz na stronie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smok_wawelski

Zamek na Wawelu
https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/1356,artykul,zamek_krolewski_na_wawelu.html

Historia
https://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/264,glowna.html

Do góry strony

Powrót do strony głównej